Çocuklarına yük olmak istemiyorlar

ANKARA Milliyet  – Buna göre, 50 yaş ve üzerindekilerin yüzde 54.6’sı, ileri yaş döneminde evde bakım hizmeti/gündüzlü bakım hizmeti alarak evinde kalmayı tercih edeceğini belirtti. Buna karşılık yüzde 24.2’si oğlunun/kızının yanında kalmayı, yüzde 5.9’u ise huzurevine gitmeyi tercih edeceğini söyledi. İleride huzurevini tercih eden 50 ve daha yukarı yaştaki kişilerin yüzde 41.3’ü, çocuklarına yük olmak istemediğini, yüzde 26.5’i huzurevindeki imkânların daha iyi olduğunu, yüzde 10.6’sı bakacak kimsenin olmayacağını belirtti. Huzurevini tercih eden 65 ve daha yukarı yaştaki kişilerin yüzde 39’u çocuklarına yük olmak istemediğini, yüzde 27.1’i huzurevindeki imkânların daha iyi olduğunu, yüzde 10.4’ü bakacak kimsenin olmayacağını kaydetti.

Önce sağlık

Araştırmada ayrıca yaşlıların mutluluk oranları da ölçüldü. Mutlu olduğunu beyan eden 65 ve daha yukarı yaştaki kişilerin oranı yüzde 64.1 iken mutsuz olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 8 oldu. Mutluluk kaynağı olarak sağlık, 65 ve daha yukarı yaştaki kişiler için yüzde 82’lik oranla ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 12 ile sevgi, yüzde 2.9 ile başarı ve yüzde 2.4 ile para izledi.

Anneler çocuklarını istiyor

65 ve üzeri yaştakilerin tercihleri incelendiğinde yüzde 51.9’unun evde bakım hizmeti/gündüzlü bakım hizmeti alarak evinde kalmayı, yüzde 29.6’sının oğlunun/kızının yanında kalmayı, yüzde 5,1’inin huzurevine gitmeyi tercih ettiği görüldü. Babaların yüzde 23.2’si, annelerin ise yüzde 34.8’i çocuğunun yanında kalmayı tercih edeceğini kaydetti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x