Bakan Yumaklı, İzmir’de çiçek üreticilerini ziyaret etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, süs bitkileri üretim alanının üç kat artarak 59 bin dekara yükseldiğini duyurdu. Bu artışın kayıt altına alınması ve planlama yapılabilmesi için hazırlanan Kapalı Alanlarda Bitkisel Üretimin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği’nin dün gece yayımlandığını belirtti. Yumaklı, İzmir programı kapsamında Bayındır ilçesinde süs bitkileri yetiştiren firmaları ve Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifini (BAYÇİKOOP) ziyaret etti.

Üretim süreçleriyle ilgili bilgi aldıktan ve serada çalışan işçilerle sohbet ettikten sonra, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin süs bitkileri üretiminde dünya standartlarına ulaştığını ancak AR-GE yatırımlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yumaklı, Bayındır ilçesinin süs bitkileri üretimi açısından önemli bir merkez haline geldiğini belirterek şunları ekledi:

“Türkiye’de son dönemde 19 bin dekar olan süs bitkileri üretim alanı 3 kat artarak 59 bin dekara yükseldi. Bu da bu alandaki potansiyelin ne derece yüksek olduğunun diğer bir göstergesi. Türkiye’de örtü altı üretimiyle alakalı yaklaşık 800 bin dekarlık bir alan var. Dolayısıyla bu potansiyelin de yine kayıt altına alınarak gelişimiyle alakalı planlama yapabilmek adına dün gece yayımlanan Kapalı Alanlarda Bitkisel Üretimin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre bizler coğrafi konumlarına göre tüm örtü altı üretimi, kimliklendirerek kayıt altına almış olacağız. Örtü altı üretim, gerçekten ülkemizde gelişim ve potansiyeli açısından son derece önemli bir üretim metodu. Biz dünyada dördüncü sıradayız. Avrupa’da ise ikinci sıradayız. AR-GE çalışmaları bu noktada tüm bitkisel üretimlerde olduğu gibi özellikle tohum açısından süs bitkilerinde gelecek dönemde bizlerin en önemli çalışma alanlarından birisi olacak.”

Yumaklı, daha sonra Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen’i makamında ziyaret etti, sektör paydaşlarıyla bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x